Józef Młynarz ps. „Farys”– dowódca batalionu AK „Giewont”
W 2022 roku przypada 80 rocznica powstania Armii Krajowej, podziemnej organizacji wojskowej walczącej z okupantem niemieckim. 27 września obchodzony jest w naszym kraju Dzień Polskiego Państwa Podziemnego i święto żołnierzy AK. Data nie jest przypadkowa, gdyż w tym dniu w 1939 roku powstała pierwsza organizacja konspiracyjna o nazwie Służba Zwycięstwu Polski. Wkrótce ta organizacja przekształcił się w Związek Walki Zbrojnej, a rozkazem Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego z 14 lutego 1942 r. przemianowana została na Armię Krajową.
Przy okazji tak ważnej rocznicy warto opisać i uhonorować postać bohatera regionalnego, związanego z naszą małą ojczyzną. Taką postacią jest bez wątpienia porucznik Józef Młynarz, dowódca batalionu Armii Krajowej „Giewont”. Jego działalność w Armii Krajowej obejmowała ziemię sycowską, oleśnicką oraz przyległe tereny Wielkopolski.
Józef Młynarz urodził się w 1916 roku w wielkopolskiej wsi Orpiszew w powiecie krotoszyńskim. Uczęszczał do krotoszyńskiego gimnazjum, ale z powodów rodzinnych go nie ukończył.
We wrześniu 1939 roku brał udział w walkach na przedpolach stolicy. Dostał się do niewoli niemieckiej. Umieszczono go w obozie jenieckim pod Krakowem. Ze względu na stan zdrowia został zwolniony w marcu 1940 roku. Wrócił do rodzinnej miejscowości i wkrótce nawiązał kontakt ze Związkiem Walki Zbrojnej.
Obawiając się aresztowania wyjechał na teren Rzeszy do Sycowa (niemiecki Gross Wartenberg), a potem do pobliskiej wsi Dziadowa Kłoda (Kunzendorf).
Wkrótce nawiązał kontakty z ruchem oporu tworzącym się na pograniczu Wielkopolski i Dolnego Śląska. Po zaprzysiężeniu w Związku Walki Zbrojnej otrzymał zadanie utworzenia komórek ruchu oporu w Dziadowej Kłodzie i wioskach w pobliżu Sycowa.
W maju 1941 roku powstały pierwsze tajne komórki w Dziadowej Kłodzie, a następnie okolicznych wsiach. Tak tworzyła się I kompania batalionu „Giewont”. Jej członkami byli Polacy pracujący w gospodarstwach niemieckich bauerów. Byli to w większości dawni żołnierze Wojska Polskiego wywiezieni na przymusowe roboty.
Wkrótce w dalszych wioskach powstała II kompania batalionu „Giewont”, a nawet III kompania obejmująca rejon pobliskich miast: Międzyborza i Twardogóry.
O dużej aktywności Józefa Młynarza świadczy fakt, że we wrześniu 1941 r. istniała już IV kompania batalionu w Sycowie. W lutym 1943 roku zorganizował V kompanię batalionu Armii Krajowej „Giewont” na terenie Parzynowa, wielkopolskiej wsi w pobliżu Ostrzeszowa. W marcu 1943 r. „Farys” zorganizował komórkę Armii Krajowej w Oleśnicy. Jej zadaniem było sporządzenie map i szkiców lotniska wojskowego w Oleśnicy.
Latem 1944 roku „Farys” został aresztowany przez Niemców. Przebywał najpierw w areszcie w Sycowie, a potem przewieziono go do Wrocławia. Przez tydzień poddawany był torturom w celu wymuszenia zeznań. Do niczego się nie przyznał.
Z Wrocławia Józef Młynarz został przewieziony do obozu w Gross Rosen (Rogoźnica). Otrzymał numer 84982. Pracował jakiś czas w kamieniołomach.
Kiedy w 1945 roku front wschodni był coraz bliżej, Józef Młynarz, wraz z innymi więźniami, został przewieziony do obozu koncentracyjnego Dora-Mittelbau w okręgu Halle. Jego nowy numer obozowy to 109550. Pracował tam w zakładach wojskowych produkujących broń rakietową V-2.
Obóz koncentracyjny Dora-Mittelbau oswobodziły wojska amerykańskie w kwietniu 1945 roku. Józef Młynarz był tak wycieńczony, że nie od razu był w stanie wrócić do domu. Musiał się leczyć.
W lipcu 1945 roku wrócił do swojej rodzinnej wsi, do Orpiszowa. Wkrótce przyjechał do Działowej Kłody. Ożenił się z Gertrudą Kozicą „Hanką”, swoją byłą łączniczką. Pozostał już na stałe w Dziadowej Kłodzie. Czynnie włączył się w organizowanie polskiej administracji państwowej w gminie. W urzędzie gminy pełnił kolejno funkcje sekretarza, księgowego, wójta.
Nie zapomniał o swoich żołnierzach. Chciał ich upamiętnić. W 1983 roku z jego inicjatywy odsłonięto na dziedzińcu Szkoły Podstawowej w Dziadowej Kłodzie pomnik. Został on poświęcony pamięci pomordowanych w obozach koncentracyjnych żołnierzy z batalionu „Giewont”.
Józef Młynarz zmarł w czerwcu 1990 r. Pochowany został na cmentarzu w Dziadowej Kłodzie.
Temu wyjątkowemu człowiekowi poświęcony jest krótki film. Opublikowany został na YouTube, link youtu.be/4LaU_s3AlPA
Jakub Sapa i Maciej Szczerczowski, kl. IIIb